UCI MTB World Cup: Leogang (AT)

Na závod UCI WoldCupu tady v Leogangu se pořádně těším! Minulej rok jsem tady byl a vyzkoušel si jak to probíhá a hlavně jsem našel super místa, kde fotit. Letos už doufám budu jen bombit ty nejlepší fotky z těch nejlepší míst. Rozhodně ušetřím v trénincích spoustu času prolézáním celého okolí trati, abych něco našel.

 

Trackwalk

Trať je z většiny stejná jako minulý rok, větší změny jsou snad jen na dvou nebo třech místech. K těmhle větším změnám přibyly také zvláštní šikany, které jsou obvykle před nějakou rychlejší částí.

Zrovna vedle mě sedí Šimon, bratr Matěje Charváta, kterého jistě také znáte a přes rameno mi komentuje:
“Mě se líbí, že trať částečně změnily a tím jí určitě vylepšili ale pořád zachovali to co dělá Leogangem Leogangem. Myslím si, že změny určitě přispějou k dramatičnosti závodu. Konečně je to nová výzva a nikdo to nemá pořádně najetý.”

 

Trénink

Plynule psaním a dole i fotkama navážu z vlastně nudného trackwalku na tréninky. Fakt se povedly! Na moc místech a hlavně na skocích jsem dnes nebyl, utrpěl jsem 2x zranění: a) kopnul mě dvojtej eleohradník proti krávám, b) bláto od riders mi skočilo do oka a vzalo s sebou můj contactlens, ale jinak fakt paráda.
Na trati jsem byl kvůli skupině B už od 8:00 a tak se mi jako jednomu z mála povedlo zachytit “město pod mlhou”. Jen do půlky trati jsem šel skoro 3 hodiny, nemohl jsem se odtrhnout od těch nových úseků, které všechny obrovským způsobem trestaly. Takovou kořenodivočinu jsem ještě neviděl. Lehali téměř všichni – Rachel, Minnar radši objížděl, nejlepší junioři padali jak hrušky, Bruni jen stál a civěl… Snad to z fotek půjde poznat, jaký pekla se tam zažívali. Nikdy jsem neviděl aby tolik profi a top riderů tlačilo úseky znovu a znovu a pořád je zaboha nemohli projet jak chtějí… Dnes jsem i spodek tratě odbyl takže zítra s raním světlem se na něj vrhnu, snad se to vyvede. Taky v dnešní galerii nepůjde o top riders nebo tom situace, ale spíš přehled toho co se mi dneska tak různě dělo před objektivem.

K noťasu jsem si po večeři ještě zavolal Lukáše Šplíchala zvaného Rico, a zeptal jsem se, co trať, jeho jízda a očekávání:
“Na trackwalku se mi zdálo, že je trať proti lonsku hodně zavřená a pomalejší, nakonec je to ale na kole v pohodě. Včera zapršelo, tak tam je teď hodně nových drážek a nečekaných děr. Dnes na začátku tréninku to bylo hodně mokré a docela to klouzalo ale pak to vyschlo a letěl jsem pilu. Taky jsem si dneska dal docela dost na držku ve spodní pasáži kdy jsem v jednom traverzu trefil ramenem strom. Zítra jestli nezaprší tak to bude jistě super a napálím to tam . Těším se!”

Dneska tím končím, je docela pozdě a mám dost i další práce, snad fotky ukážou to co mají!

 

Kvalifikace

Ráno mi začalo tradičně 8:30 navrchu. Dnes jsem se nenechal zmást elektrickým plotem a nelezl jsem za něj, hehe… Tréninky obou skupin utekly jak voda, každý měl jenom 1.5hodiny a za takovou chvilku člověk z trati ani z jezdců moc nevidí. Dvě jízdy pro každého bylo dost.
Focení se mi dnes dařilo lépe jak včera a chytil jsem všechno, co jsem potřeboval. Jak pracovní věci tak konečně i top ridery v dobrých místech. Obrovskou radost mi odpoledne udělal Sven Martin, který mi zapůjčil jeho vestu nejvyšší akreditace, s kterou mohu cokoliv a kdekoliv. To s obyčejným accessem PRESS nemůžu. O tom ale jindy…

V kvalifikaci se přede mnou nebo okolo mě žádný divočiny neděly. Snad jen 2 huge crashe a pak pár další menších… – jeden v juniorech, jeden v elitě, které zastavily průběh závodu. Ti, co byli v tu chvíli na trati a jeli si na čas, dostali druhou kvalifikační jízdu.

Shodou okolností se tyhle crashe dotkly Honzy Čepeláka, který musel jet 2 jízdy a v té druhé měřené dojel jako nejrychlejší český eliťák. Ještě větší štěstí ale měl Lukáš Šplíchal, který ve své oficiální jízdě dostal defekt ale zároveň před ním spadl rider a byla mu vyvěšená vlajka, že dostane jízdu znovu… Na pátek třináctýho fakt dobrý!

Včera jsme Ricem začali, tak mu dnes dáme prostor na pokračování. Rico, jak ti je po včerejším rozbití?

„Lechce to bolelo ale při jízdě mě to neomezilo tak, aby se to projevilo. Po kvaldě jsem s tím byl na masáži a na zítra jsem ready. Jinak jsem dnes v nejprudší pasáži při dopadu rozbil zadní kolo a urazil přehazovačku, to mi způsobilo trošku komplikace před kvaldou.
Moje kvalifikační jízda nejprve nedopadla úplně dobře, po ¼ trati jsem chytl defekt a celou trať jsem už se jen tak vezl a pouštěl rychlejší ridery. Jeden z nich se „našěstí“ rozsekal, byl zastaven závod a mě ukázali červenou vlajku, to pro mě znamenalo opravnou jízdu. Ta se mi vydařila a na zítřek postupuji z 65. místa.“

I dnes čekni galerku!